Czy można rozliczyć starą stratę po likwidacji podatkowej grupy
Przyjęcie, że w czasie trwania PGK upływają kolejne lata podatkowe tworzących ją spółek doprowadziłoby do ograniczenia prawa do rozliczenia straty. Co więcej, w przypadku istnienia grupy przez odpowiednio długi czas, spółka byłaby tego prawa wręcz pozbawiona.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 16 września 2021 r. (I SA/Rz 548/21).
W latach 2012-2016 spółka poniosła straty podatkowe, które pozostały nieodliczone od jej dochodu. Spółka weszła w skład PGK istniejącej w latach 2017-2020 i wybrała rok podatkowy odpowiadający rokowi kalendarzowemu. 1 stycznia 2021 r. spółka, po rozwiązaniu PGK, stała się ponownie podatnikiem CIT. W związku z tym zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym strat podatkowych powstałych przed powstaniem PGK. Zdaniem spółki, ma ona prawo obniżyć dochód za rok 2021 i lata kolejne o straty poniesione w latach 2012–2016, w każdym przypadku w okresie pięciu lat, przy czym do okresu tego nie wlicza się okresu, w którym należała do PGK. Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe i stwierdził, że straty spółek poniesione w okresie przed powstaniem PGK nie mogą być pokrywane z dochodu grupy, a art. 7 ust. 5 ustawy o CIT nie przewidział żadnych wyjątków, które pozwoliłyby uznać, że w czasie trwania PGK pięcioletni termin nie biegnie dla spółki tworzącej PGK.
WSA w Rzeszowie nie zgodził się ze stanowiskiem organu i uchylił interpretację. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta